Hogyan segíthet a PCOS diéta a meddőség kezelésében?

Az ideális testsúly a PCOS során különösen nagy jelentőséggel bír. Ugyanis ez a probléma a kellemetlen tünetei mellett hízást, és gyakran inzulinrezisztenciát is okozhat. Márpedig az inzulinrezisztencia a meddőség egyik fő oka is lehet. A jó hír azonban, hogy a probléma orvosolható: megfelelő kezeléssel, valamint PCOS diétával és mozgással akár vissza is fordítható a folyamat. Cikkünkben bemutatjuk, mitől alakulhat ki ez a probléma, hogyan kezelhető, és milyen előnyökkel járhat egy kifejezetten PCOS-re szabott étrend kialakítása.

Mik befolyásolhatják a PCOS kialakulását?

Mi pontosan a PCOS?

A policisztás ovárium szindróma, más néven PCOS vagy Stein-Leventhal-szindróma jelentése, hogy legalább az egyik, de gyakran mindkét petefészekben számos, apró kis ciszta található. Ez a probléma egy nőgyógyászati vizsgálattal, ultrahang vizsgálattal kimutatható. Maga a betegség azonban néhány látható, fizikai tünetnél jóval többet jelent. Ez egy hormonális problémacsoport, amely kialakulásának több oka is lehet: legfőképp a stressz, az inzulintöbblet, valamint az állandó, alacsony szintű gyulladások a szervezetben. 

PCOS esetén az alábbi jeleket tapasztalhatjuk:

  • túlsúly, elhízás
  • túlzott szőrnövekedés (kar, arc, mellbimbók környéke, has)
  • rendszertelen vagy elmaradó menstruációs ciklus, és az ebből is fakadó meddőség
  • megnövekedett mértékű hajhullás
  • pattanásos, zsíros bőr a tinédzserkoron túl is, szürkésbarna arcszín

Önmagában tehát az, hogy ciszták vannak a petefészkeinken, még nem jelent policisztás ovárium szindrómát. Ám ha egyszerre több tünetet is tapasztalunk a fentiek közül, kezdhetünk gyanakodni. A gyanúnkat azonban a nőgyógyászon kívül mindenképp egy endokrinológusnak is fontos megerősítenie. Lehet ugyanis, hogy amit mi PCOS-nek hiszünk, az valójában egy másik problémára utal (pl. pajzsmirigyzavar, túlzott prolaktinhormon-termelés, cukorbetegség, inzulinrezisztencia).

Milyen szerveket érinthet a PCOS?

A petefészken és a felsoroltakon kívül további szervekben is okozhat problémát a PCOS.

  • Belső szervek szövetei: érzéketlenné válnak az inzulinra, mely végül a cukorháztartás zavarához vezet.
  • Emlők és méh: az ovuláció folyamatos elmaradása nyomán (melyet az állandóan magas ösztrogénszint okoz) elrákosodhatnak ezek a szervek.
  • Has: a zsíranyagcsere felborul, így ezen a területen jelentősebb súlyfelesleg alakul ki.
  • Szív: a magas vérnyomás és a szív-és érrendszeri betegségek rizikója megnő.

Milyen tünetek esetén forduljunk haladéktalanul orvoshoz?

A fogamzóképes korú nők közel 10-20 százalékát érinti a PCOS; ám több mint a felüknél sosem diagnosztizálják ezt a betegséget.

Amennyiben egyidejűleg két jelet is észlelünk a legjellegzetesebb tünetekből, mindenképp célszerű orvoshoz fordulni. Ez lehet férfi hormontúlsúly (melyet többek között a hasi zsírszövet, a fokozott szőrnövekedés, a hajritkulás, a zsíros bőr jelez), és/vagy menstruációs zavar, kimaradás, illetve ha tudomásunk van cisztás szerkezetű petefészekről. Utóbbit, azaz a policisztás ováriumot ultrahanggal lehet kimutatni.

A PCOS diagnosztizálásához először részletesen kikérdeznek minket tüneteinkről, majd vért vesznek tőlünk, illetve hasi és hüvelyi ultrahangot is végeznek rajtunk. A laborvizsgálatok során ellenőrzik inzulinszintünket, a luteinizáló hormon- (LH), a tesztoszteron-, az ösztrogén- és az anti-Müllerian hormonszintünket is.

A teljes körű nőgyógyászati szakvizsgálat nélkülözhetetlen a súlyos szövődmények és a cikluszavarból fakadó meddőség elkerüléséhez egyaránt. Főként, mert sokszor csak ott derül ki, hogy ez-e a probléma, vagy valami más.

Hogyan lehet kezelni a PCOS-t?

Bár a betegség nem gyógyítható, de jól kezelhető. Ennek jelenleg három módját ismerjük.

Gyógyszerek

A PCOS kezelésében a gyógyszerek a tüszőrepedés elősegítésére, a férfihormonok hatásának kiegyensúlyozására és az inzulinrezisztenciára irányulnak. A metformin hatóanyagú készítmények az inzulinrezisztenciára, a bőr megszépülésére és a fogyás megindítására egyaránt ideálisak. Ha ez fél éven belül nem hoz eredmény, akkor a glitazonokat, azaz az újgenerációs inzulinrezisztencia-gyógyszereket lehet hasznos kipróbálni. Az antiandrogén hatású gyógyszerek pedig a kopaszodásra és a fokozott szőrösödésre lehetnek hatékonyak.

Amennyiben teherbe is szeretnénk esni, a petefészket az agyalapi mirigy serkentésén keresztül aktivizáló klomifen-citrát tartalmú gyógyszerek lehetnek a leghatékonyabbak. Ám ennek a hatóanyagnak a kockázata egy nagyobb ciszta kialakulása, ezért szükséges hozzá mindenképp az orvosi megfigyelés.

Műtéti, orvosi beavatkozás

A peteérést gyógyszerekkel, vagy injekciókkal bevitt hatóanyagokkal is meg lehet indítani. Azonban ezek a módszerek sem mindig hatékonyak. Ilyen esetekben kell elgondolkodnunk a mesterséges megtermékenyítésen, vagy a laparoszkóppal végzett petefészekműtét lehetőségén.

PCOS diéta

Megelőzésre és kezelésre is a leghasznosabb azonban a teljes körű életmódváltás, amelynek az alapjait a rendszeres mozgás és egy precízen megtervezett étrend képezi. Ez a PCOS diéta. Lényege, hogy a finomított szénhidrátok helyét a teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek, valamint az összetett szénhidrátok (gyümölcsök és zöldségek) vegyék át.

A PCOS-diéta előnyei

Miért fontos PCOS esetén a megfelelő testsúly?

A túlsúly nemcsak esztétikai probléma. Az elhízás miatti gyulladás ugyanis – számos szív-és érrendszerbeli betegség mellett – ronthatja, de ki is válthatja a PCOS-t.

Azonban elengedhetetlen, hogy helyesen járjunk el a fogyást illetően. Ne koplalással akarjunk lefogyni, hiszen az felesleges stresszel és energia megvonással jár szervezetünk számára. Testünk éheztetése pedig kiegyensúlyozatlanságot, akár alvászavarokat és mentális problémákat is szülhet – erre pedig ebben a sebezhető állapotunkban nincs szükségünk.

A vércukorszintünket folyamatosan közel azonos szinten kell tartanunk, ebben pedig rengeteget segíthet a PCOS diéta. Így a PCOS során fellépő tápanyaghiányt pótolhatjuk, az inzulinszintünket kordában tarthatjuk, termékenységünket pedig javíthatjuk vele.

Segítőtársunk a megfelelő testsúly elérésében: a PCOS diéta

A PCOS étrendek alapvonásai

Leginkább a feldolgozott élelmiszerek és a gyorsan felszívódó, magas glikémiás indexű ételek teljes kizárása, valamint egyfajta étrendi egyensúlyra való törekvés jellemzi ezeket a speciális étrendeket. A magas glikémiás indexű (GI) élelmiszereket alacsony GI-űekkel célszerű helyettesítenünk. Legfőképpen azért, mert a túl gyorsan felszívódó szénhidrátok vércukor-ingadozást, ez pedig inzulinrezisztenciát vonhat maga után. Az édességek, konzervek, felvágottak, gyorséttermi ételek, chipsek, kolbászok és fagyasztott termékeket egészséges, tápanyagdús ételekkel helyettesítsük! Így minden étkezésnél legyen a tányérunk felén keményítőmentes zöldség, egynegyedén sovány (inkább növényi) fehérje, egynegyedén pedig valamilyen teljes kiőrlésű gabona.

Diétatípusok és sajátosságaik

IR diéta

Az inzulinrezisztencia étrendnél az inzulin napszakos ingadozását kell alapul venni. A kulcs a szénhidrátmennyiség ehhez történő alakítása. Így az egyenletes vércukorszint fenntartása érdekében reggel kevesebb szénhidrátot vegyünk magunkhoz. Ebédre már többet (hiszen ilyenkor a legjobb a sejtek inzulinérzékenysége), vacsorára pedig ismét kevesebb, de hosszabban felszívódót. Ennél az étrendnél az uzsonnáról és a tízórairól sem szabad megfeledkeznünk, melyekbe szintén lassabban felszívódó szénhidrátokat iktassunk.

Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy reggelire úgy együnk például zabkását, hogy azt alacsony glikémiás indexűre készítjük el. A zabpehelyhez adjunk diót, túrót, mandulaitalt és útifűmaghéjat, esetleg egy kis marék málnával, bogyós gyümölcsökkel. Az almát és a tejet mellőzzük, ezek ugyanis magas glikémiás indexűvé tennék a kásánkat. Ebédre együnk barna rizst roston sült csirkével, párolt zöldségekkel. Vacsorára pedig fogyasszunk joghurtot korpás keksszel, magvakkal és tojással.

Mediterrán diéta

Amellett, hogy hormonháztartásunkat egyensúlyba hozza, a testsúlyunkra és a PCOS tüneteire is mérséklően hatnak. A teljes értékű tápanyagokat a mediterrán étrendben a gyümölcsökből, a zöldségekből, az olajos magvakból (pl. len, chia, dió, kender, mandula), a szabadtartású állatok húsaiból, a vadon élő halakból (pl. lazac, hering) és a finomítatlan zsírokból, olajokból nyeri ki ez az étrend. Utóbbiakhoz például a szőlőmag-, a kókusz-, a tökmag-és a kendermagolaj tartoznak.

Ha ezt az étrendet követnénk, indítsuk a napot például egy finom túrós céklakrémmel, amelyet Graham-kenyérre kenünk és némi salátával, kígyóuborkával és/vagy szezámmaggal koronázunk meg. Ebédre ehetünk lazacot idényzöldségekkel, egy kis fokhagymalevessel, és némi limonádéval. Vacsorára pedig készítsünk tonhalas babsalátát, melyet teljes kiőrlésű zsemlével fogyasszunk.

Ketogén diéta

Ez a típusú étrend különösen nagyobb mértékű elhízásnál lehet hatékony. Alapja, hogy a szervezetünk glükóz helyett ketonokat használjon fel emésztési folyamataihoz. Mindezt az átlagosnál nagyobb (kb. 100-150 gramm) napi, egészséges zsírbevitellel kombinálva. A diétának hála javulhat inzulinrezisztenciánk, mentális egészségünk, és biztonságosan, gyorsan szabadulhatunk meg pluszkilóinktól. Így a termékenységünk is fokozódhat.

Ennél az étrendnél reggelire fogyasszunk párolt zöldségeket, 1-2 vajban sült tojással. Majd ebédre bébispenótos grillcsirkét, avokádósalátával és paradicsommal. Végül vacsorára csirkesalátát lenmagolajjal.

DASH diéta

A DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) étrendet, bár eredetileg magas vérnyomásosoknak szánták, a PCOS-eseknek is érdemes kipróbálniuk. Már csak azért is, mert ez is jótékonyan hathat az inzulinrezisztenciára és a hasi zsírra is. Az étrend alapelemei a gyümölcsök, a zöldségekben teljes ételek, a teljes kiőrlésű gabonák, a szárnyasok, a zsírszegény tejtermékek és a halak.

Ha ezt az étrendet választjuk, kezdjünk egy zsírszegény joghurttal, melybe gyümölcsöket és zabpelyhet (ízlés szerint különböző magvakat) szórunk. Ebédre együnk tonhalat, kagylót vagy lazacot, színes zöldségekkel, zöldbabbal vagy édesburgonyával. Vacsorára pedig egy avokádós, teljes kiőrlésű gabonából készült toastkenyérrel, és néhány mandulavajas almaszelettel nem foghatunk mellé.

A terméketlenségnek azonban a PCOS csak az egyik lehetséges gyökere. Számos oka lehet még – ám legyen szó bármelyikről is, a ReproGenesis klinikán kivizsgáljuk. Ha pedig már tudjuk, mi áll a háttérben, meg is tudjuk kezdeni a párhoz leginkább illeszkedő meddőségi kezelést. Szakértőink emberséges, mégis profi hozzáállása, a modern környezet és innovatív módszereink révén Ön is a lehető legjobb kezekben érezheti magát. 

Kedves páciensek!

Tájékoztatjuk önöket, hogy Klinikánk a karácsonyi ünnepek alatt az alábbiak szerint tart nyitva:
 
23. 12. – 8:00 – 12:00
24. 12. – zárva
25. 12. – zárva
26. 12. – zárva
27. 12. – 8:00 – 14:00
30. 12. – 8:00 – 14:00
31. 12. – zárva
1. 1. 25 – zárva
2.1. 25 – 8:00 – 16:00
3.1. 25 – 8:00 – 9:30 (működési okokból)