Így lesz hatásos az ösztrogén dominancia diéta!

Ösztrogén dominancia diéta

Az egyik legfontosabb női nemi hormon az ösztrogén: a női test működésében hatalmas szerep jut számára. Éppen emiatt, ha a mennyiségében változás lép fel, az nagyban megnehezítheti a szabályos havi ciklust, illetve különböző egészségügyi problémákhoz vezethet. Az ösztrogén dominancia ma már egyre több nőt érint és nem feltétlenül függ össze a változó kor tüneteivel. Mivel a hormonrendszer működését nagyban befolyásolja, hogy milyen tápanyagok jutnak be a szervezetbe, ezért az étkezéssel, a vitamin- és ásványi anyagpótlással nagyban alakíthatjuk a hormonok mennyiségét, termelődését. Igaz ez ösztrogén dominancia esetén is! De vajon mit jelent pontosan az ösztrogén dominancia diéta?

Az ösztrogén dominancia tünetei és okai

Az ösztrogén dominancia nem csupán az ösztrogénhormon mennyiségével függ össze, hanem a progeszteron és ösztrogén egyensúlyának felborulásával is. Utóbbi a másodlagos nemi hormon szerepét tölti be, míg az ösztrogén hatását az elsődleges nemi jegyekben lelhetjük fel: a mellek növekedését, a menstruáció szabályozását, a méhnyálkahártya megvastagodását segíti elő.

Az ösztrogén a tévhitekkel ellentétben nemcsak a női testben fordul elő, hanem a férfiak hormonrendszerének is része, azonban a női szervezetben természetesen jóval nagyobb mennyiségben termelődik. Főleg a legtermékenyebb időszakban jelentős az aránya: ebből is látható, milyen nagy a szerepe a sikeres fogantatás és a harmonikus női működés tekintetében.

Mi a különbség az ösztrogén és a progeszteron között?

A két hormon egyaránt fontos, de eltérő jelleggel bír. Mivel az ösztrogén – amelynek egyébként többféle típusa van jelen a női szervezetben -, az elsődleges nemi jelleg kialakulásában elengedhetetlen, nem meglepő, hogy már születésünktől kezdve dolgozik bennünk.

Ezzel szemben a progeszteron csak tüszőrepedés után termelődik, illetve kizárólag az ösztrogén jelenlétében képes érvényesíteni a hatását. A progeszteron bár másodlagos nemi hormon, rendkívül fontos szereppel bír mind a ciklus működése, mind a teherbeesés szempontjából: ő készíti fel ugyanis a méhet a lehetséges teherbeesésre.

A menstruációt megelőző hangulatingadozás egyébként szintén az ösztrogén és progeszteron folyamatosan változó arányának tudható be. Az ösztrogén dominancia sokszor nem az ösztrogén mennyiségének emelkedése miatt alakul ki, hanem a progeszteron túlzott csökkenése által. Nem ritka, hogy a meddőség hátterében is ennek a harmóniának a felbomlása áll.

Az ösztrogén dominancia tünetei

Az ösztrogén dominancia tünetei egyrészt lehetnek nőgyógyászati jellegűek, másrészt akár belgyógyászati problémák is. Előbbihez sorolhatóak az erős menstruációs görcsök, a szabálytalanul jelentkező ciklus, az endometriózis, egy esetleges vetélés, a mellek feszülése, esetleges csomók megjelenése az emlőkben, illetve miómák kialakulása a méhben. Emellett az érintett nő tapasztalhat premenstruációs szindrómát, azaz a tünetek megjelenését a menstruációt megelőző időszakban.

A nőgyógyászati gondok mellett jellemző lehet még az alvászavar, a csökkent nemi vágy, a súlygyarapodás, illetve a pattanások, a túlzott szőrösödés, vagy a hajhullás.

Mitől alakul ki ösztrogén dominancia?

Az ösztrogén dominancia kialakulását elsősorban a szervezetbe bevitt káros anyagok segítik elő, így például a mesterséges vegyipari termékek, a szintetikus hormonkészítmények. Emellett a túlzott stressz is felboríthatja a hormonrendszer működését, csak úgy, mint az elhízás. A probléma a férfiakat is érintheti: esetükben tünet lehet a mellek növekedése, a szőrzet csökkenése, a kerek has, valamint a gyakori depresszív hangulat, a merevedési zavarok, illetve a libidó csökkenése.

Hogyan csökkenthető az ösztrogénszint?

Az ösztrogénszint az előzőleg felsoroltak tükrében elsősorban a hétköznapi odafigyeléssel szabályozható. Lássuk, mivel járulhatunk hozzá az egészséges hormonszint alakulásához.

Egészséges testsúly

A progeszteronszint drasztikus csökkenése könnyen elhízáshoz vezethet. Ráadásul a túlsúlyban felhalmozódott ösztrogén bekacsol egy ördögi kört: az anyagcserére negatívan hat az ösztrogén dominancia, és a szervezetet a további súlygyarapodás felé ösztönzi. Minél több a zsír, annál több az ösztrogén, illetve fordítva is így van. Az egészséges testsúly megtartása ezért rendkívül fontos lépés, amikor a hormonháztartás harmonikus működéséről gondolkodunk. A hétköznapokba beépített mozgás, sport tehát létfontosságú ebből a szempontból is.

Stresszmentes élet

A teljesen stresszmentes élet nyilvánvalóan lehetetlen, azonban érdemes odafigyelni arra, ha túlzott szorongást élünk meg a mindennapokban. Mindenképpen foglalkozzunk azzal, mi támogatná a stressz csökkentését. A tartós stressz hatására a prolaktinszint megnövekszik, ez pedig szintén kihat a női nemi hormonok működésére és arányára.

Környezet méregtelenítése

Nagyon fontos mind a táplálék, mind a tisztítószerek, kemikáliák tekintetében, hogy milyen típusú anyagokkal érintkezünk, ezért tanácsos alaposan megvizsgálni a gyakran használt összetevőket. Törekedjünk a természetes hatóanyagok alkalmazására az egészségünk érdekében is.

Vitaminok, ásványi anyagok és gyógynövények

A szervezet vitamin- és ásványi anyag pótlása szintén kulcsfontosságú lehet az ösztrogén dominancia kezelésében. A B-vitaminok például támogatják a máj kiválasztását és a felesleges ösztrogén távozását a szervezetből. Szintén fontos a C, D-vitaminok rendszeres fogyasztása, valamint a magnézium pótlása. Utóbbi a stressz csökkentésében is nagy szereppel bírhat. Egyes gyógynövények, mint a cickafark, a körömvirág vagy a zsálya alkalmasak az ösztrogén-egyensúly helyreállítására, legyen szó ösztrogénhiányról- vagy dominanciáról.

Miért hasznos az ösztrogén dominancia diéta?

A túlzott ösztrogéntermelés kapcsán kialakított diéta a kezelés legalapvetőbb része. Azonban fontos megérteni, hogy ez nem egyfajta fogyókúrát, vagy ételmegvonást jelent, sokkal inkább egy olyan életmód kialakítását, amely alkalmas az egészséges testsúly és hormonrendszer fenntartására, illetve hosszú távon is kivitelezhető.

Az ösztrogén- dominancia diétában három fő tényezőt kell szem előtt tartani. Egyrészt hangsúlyt kell fektetni a szervezet méregtelenítésére. Másrészt be kell építeni az étrendbe azoknak az összetevőknek a fogyasztását, amelyek segítenek csökkenteni az ösztrogénszintet, míg a hormon mennyiségét növelő dolgokat el kell hagyni. Nézzük, pontosan mely ételek segítenek a gyógyulásban!

Milyen ételeket fogyasszunk az ösztrogén dominancia diéta idején?

Fitoösztrogén ételek

Egyes növények olyan anyagokat tartalmaznak, melyek hatása a szervezetbe jutva hasonló az ösztrogének működéséhez. A fitoösztrogéneket tartalmazó növények többek között a szója, a lenmag, de a csicseriborsó, a bab, a lencse, a zöldborsó, a dió és a hajdina is jótékony hatással bír, ha a szervezet hormonszabályozásáról – elsősorban ösztrogénhiányról – van szó. Szintén ajánlott még a teljes kiőrlésű gabonafélék, valamint a napraforgómag fogyasztása, ha a hormonális egyensúly, valamint az egészséges testsúly a cél.

Magnéziumban gazdag ételek fogyasztása

A magnézium igazán nagy szereppel bír a női test működését tekintve. Egyrészt gyulladáscsökkentő és izomgörcsoldó hatású, tehát az ösztrogén dominancia tüneteinek mérséklésében is segíthet. Másrészt mivel a máj méregtelenítő tevékenységét ösztönzi, ezért a felesleges ösztrogén távozását is nagyban támogathatja. A megfelelő magnéziumbevitel emellett biztosítja a hormonális egyensúlyt és segítheti az emésztést. A zöld leveles zöldségek, mint a spenót, sóska, a búzafű, a citrusfélék, az olajos magvak, a halak, valamint a teljes kiőrlésű gabonák is jó magnéziumforrást jelentenek. Emellett egy kis étcsokoládé, vagy magas kakaótartalmú csoki szintén belefér az egészséges étrendbe, persze megfelelő időben és mértékkel.

Keresztesvirágú zöldségek fogyasztása

Mint az eddigiekből is látszik, az ösztrogén dominancia diétában nagy szerep jut a növényeknek, ezek között is kiemelt fontosságúak a keresztesvirágú zöldségek. Így a tök, a káposzta, a brokkoli, az uborka, a karfiol, a kelbimbó, vagy a karalábé. Hogy miért? Az említett növények rágása, illetve emésztése során úgynevezett indol-3-karbinol keletkezik, amely ösztönzi a máj ösztrogén-anyagcseréjét.

Rostban és probiotikumban gazdag ételek

A felesleges ösztrogén kiválasztásának egyik alappillére a megfelelő emésztés. Ezért is hangsúlyos a nagy mennyiségű folyadékbevitel – tiszta víz formájában -, valamint a probiotikumokban gazdag étrend, így a savanyú káposzta, a natúr vagy görög joghurt, valamint a kefir fogyasztása. Szintén az ösztrogén felszívódását akadályozzák a rostban gazdag ételek, mint a lencse, répa, barna rizs, alma, körte, egyéb gyümölcsök és zöldségek.

Mely ételeket, alapanyagokat kerüljük túl magas ösztrogén szint esetén?

Feldolgozott élelmiszerek

Mindenképpen kerüljük a mesterséges, kész-és gyorsételeket, hiszen az adalékanyagok rendkívül károsak. Emellett a hormonokkal befolyásolt állati eredetű fehérjék bizony nagy mértékben képesek negatív hatást gyakorolni a hormonrendszer működésére.

Gabonák

Mivel a megnövekedett ösztrogénszint a cukorbetegség megjelenésére is nagyobb esélyt jelent, kerülni kell a finomított cukrokat, szénhidrátokat. A fehér cukor, a fehér kenyér mind támogatja a gyulladásos folyamatok jelenlétét a testben. Ezért szorítkozzunk a gabonák kapcsán a teljeskiőrlésű pékárukra, illetve otthoni főzés-sütés során a hasonló alternatív lisztekre.

Szója, lenmag, bab, borsó

A felsorolt ételek, mint fitoösztrogén ételek, lehetnek jótékony hatásúak, de kerülendők is, attól függően, milyen problémáink vannak az ösztrogénszinttel. Éppen emiatt érdemes egyeztetni szakemberrel, hogy a fennálló nehézségek kapcsán, hogyan kezeljük ezek fogyasztását.

Felvágottak, vörös húsok, alkohol

Az adalékanyagokat tartalmazó felvágottak, a vörös hús, valamint az alkohol a belekbe jutva mind a gyulladásos folyamatok fellángolását segítik, ezért hasonló egészségügyi gondok esetén fogyasztásuk semmiképpen sem ajánlott.

A legkisebb tünetekre is érdemes odafigyelni

Mivel a hormonrendszerünk egyensúlyának felborulása számos tünettel járhat, ‒ hol erősebb, hol mérsékeltebb jelekkel, ‒ nem mindig könnyű észrevenni, hogy komolyabb probléma áll a háttérben, azaz például túlsúlyba kerül szervezetünkben az ösztrogén. Főként a gyermektervezés időszakában érdemes a legapróbb jelzéseket is komolyan venni: és végére járni minden tünetnek, hiszen gyakran a fogantatás nehézségeire egyértelmű a magyarázat. A Reprogenesis Klinikán megfelelő szakértelemre találunk mind a termékenységi zavar, mind egyéb tünetek esetén. Az intézményben az ösztrogén dominanciával kapcsolatos vizsgálat is elvégezhető, illetve az empatikus és professzionális közeg az ebből fakadó egyéb problémák feltárására és gyógyítására is megfelelő helyet kínál.