Fertőzések, mechanikai hatások, hormonális változások, a hüvelybemenet elváltozásai számos okból bekövetkezhetnek. Emellett számos típusuk is létezik, melyek akár a teherbeesést is megnehezíthetik. Más jelei vannak például a hüvelygyulladásnak, a méhsüllyedésnek, a jó- és rosszindulatú hüvelydaganatoknak, a Bartholin-mirigy gyulladásának, a hólyagsérvnek és a VAIN-nak is. Ha időben felismerjük őket, elkerülhetjük a későbbi szövődmények, termékenységi problémák kialakulását is. Cikkünkben bemutatjuk a legfontosabb hüvelyi elváltozásokat, azok okait és kezelési módjukat is.
Röviden a hüvelybemenet elváltozásairól
Mi a funkciója a hüvelynek?
Hüvelyünk egy olyan zárt izommal körülölelt cső, amely nemi szervünk külső részétől (vulva) a méhnyakig (cervix) húzódik. Feladata, hogy belső nemi szerveinket, és egyben minket is megvédjen a káros külső behatásoktól (pl. kórokozók). Ezt úgy éri el, hogy savas váladékot termel, amelynél csak a gyomorsav pH-ja erősebb.
A nemi örömszerzésen, együttléten túl azonban még egy nagyon fontos funkciót is ellát: mivel rendkívüli mértékben képes tágulni, szüléskor magzatunk is rajta keresztül érkezik a külvilágra. Ez az ámulatba ejtően sokoldalú szervünk azonban egy rendkívül érzékeny mechanizmus is egyben. Saját öntisztuló rendszerrel rendelkezik, viszont annak mikroorganizmusainak az egyensúlyát számos tényező bolygathatja meg.
A hüvelybemenet normál állapotában rózsaszín. A hüvely pedig akkor tekinthető egészségesnek, ha belső, túlnyomórészt laktobacillusokból álló baktériumflórája savas kémhatású (általában 3,9-4,2). Így a kórokozók és baktériumok elszaporodását képes meggátolni. A problémák akkor kezdődnek, amikor erre valamiért a hüvely többé nem képes.
Hüvelyi elváltozások típusai
Ismertebb problémák
Hüvelygyulladás (vaginitis)
A normál hüvelyi baktériumflóra felborulása, fertőzése révén kialakuló gyulladás, ami hüvelyi folyással, viszketéssel, és kellemetlen szagokkal jár. Okozhatja gombásodás, de az ártalmas baktériumok elszaporodása is.
Vulvodynia
A szeméremtest krónikus fájdalma jelentkezhet csak a hüvelybemeneten, de az egész szeméremtest területét is érintheti. Mindkét esetben viszkető, égő érzést okoz a probléma. A hüvelybemenet normál, rózsaszínes tónusát pirosasra színezi.
Hüvelydaganatok
Jó- és rosszindulatú daganatokat különböztethetünk meg a csoporton belül. A jóindulatú daganatok a fibrómák. A rosszindulatúak lehetnek primer (a hüvelyben kialakuló) vagy szekunder (a test más területén kialakult, a hüvelybe áttétet képző) daganatok is. A primerek közül a leggyakoribb a laphámrák, a melanoma, a szarkóma és az adenokarcinóma. Jeleik változatosak lehetnek: a hüvelyben érzett csomótól, a gyakori és fájdalmas vizelési ingeren, a fogyáson át a hüvelyi idegentest-érzésig.
Méhsüllyedés
Az egyik legkomolyabb hüvelybemeneti probléma, amelynek keretében a méh a hüvelycsatornába süllyed. Általában a szülés miatt jön létre ez az állapot, a vajúdás közben vagy utána. Gyakran fájdalmas szexuális együttlétet, medencei nyomást és teltségérzetet, vizelési és székelési panaszokat okoz, és gyakran deréktáji fájdalommal jár.
Kevésbé ismert elváltozások
Bartholin-mirigy gyulladása
A nagyajkak alsó harmadában, a hüvelybemenet két oldalán található mirigyek gyulladását gennykeltő baktériumok idézik elő, a mirigy kivezető csöveiben. A kitapintható, rendkívül fájdalmas duzzanattól szenvedők ülni és járni sem nagyon tudnak, csak feküdni.
VAIN (vaginális intraepithelialis neoplázia)
Ez az állapot a méhnyakon és a hüvelyben jelen lévő, atipikus sejteket jelenti. Ez a hüvelydaganat rákmegelőző állapota is lehet egyben. Nőgyógyászati rutinvizsgálatokon tudják felfedezni az orvosok.
Hólyagsérv (cystocele)
Ilyenkor a medencében lévő húgyhólyagot nem képesek megtartani a gyengülő medencefenék-izmok. Emiatt a hólyag belecsúszik a hüvelyi területre is, azon egy golflabdányi előre türemkedést okozva. Ezt hüvelytájéki fájdalom, vérzési rendellenességek, vizelettartási és –ürítési zavarok, hüvelyi kitüremkedés jelezheti.
Mi okozza a hüvelybemenet elváltozásait?
Fertőzések
A szexuális úton terjedő fertőzések, bakteriális fertőzések, mint a gonorrea, a szifilisz, a klamídia vagy a herpesz is okozhatják a hüvelybemeneti elváltozásokat.
Hormonális változások
Ahogy közeledik a menopauza, úgy alakul át a nemi hormonok szintje is testünkben. Ez a hüvelyünkre is hatással van, amely kiszáradhat, mivel csökken az ösztrogéntermelés – ez pedig fogékonyabbá teheti a fertőzésekre is.
Mechanikai hatások
A szülés, a nehéz súlyok emelése, vagy a krónikus köhögés mind-mind megváltoztathatják hüvelyünk szerkezetét, működését. A különböző illatszerek használata, a tartós ülőmunka, a szűk, vagy éppen műszálas alsóruházat viselése pedig vulvodyniát alakíthat ki.
Hüvelyi elváltozások és teherbeesés: milyen kihívásokkal kell szembenéznünk?
Fertőzések
Az időben nem kikezelt fertőzések a termékenységünket is veszélyeztetik. Továbbterjedhetnek ugyanis a hüvelyünkből a kismedencénkre, vagy éppen a méhnyálkahártyánkra, amelyek miatt károsodhatnak a petevezetőink. Ilyen módon a meddőség és a méhen kívüli terhesség kockázata is megnő. Ha pedig a terhességünk alatt betegszünk meg, az vezethet koraszüléshez, a magzatburok idő előtti megrepedéséhez, és végső soron vetéléshez is.
Daganatok
Ahogy már fentebb is említettük, a hüvelyi daganatok lehetnek jók is, rosszak is. Fiatalkorban azonban rendkívül ritkák, inkább 60 éves korban vagy afölött fordulnak elő. Amennyiben kezelésre van szükségünk, a terápia mellékhatásaként előfordulhatnak szexuális diszfunkciók. Emellett hüvelyünk is szűkebbé válhat utána.
Süllyedéses elváltozások
A teherbeesést és a terhesség kihordását számos süllyedéses elváltozás is nehezítheti. Mindegyik problémának az oka azonban a kismedencei tartórendszer károsodása, meggyengülése. Ilyen például a méh hüvelycsatornába süllyedése (méhsüllyedés), amely csökkentheti a szexuális érzékelésünket, és a szexuális életet is fájdalmassá teheti. Ekkor már nem elég erősek ahhoz a medence tartószalagjai, kötőszöveti rostjai, hogy megtartsák a méhet.
A jelenségnek alapvetően négy fokozata van, és közülük az elsőt nagyon nehéz felismerni – csak nőgyógyász határozhatja meg a tünetekből. A méh süllyedésének komoly következménye, hogy lesüllyed a hüvely is – így inkontinenciát okozva.
A süllyedéses elváltozásokhoz tartoznak még a hüvelycsonk-előreesés, a húgyhólyag és a végbél sérvei is. A hólyagsérv hüvelyi idegentest-érzéssel, az aktus közbeni fájdalommá jár. A végbélsérv inkább a már szült nők problémája. A hüvelycsonk-előreesés pedig általában méheltávolítás utáni problémát takar.
Szexuális problémák
A közösüléskor görcsösen összehúzódó hüvelyizmok (vaginizmus) megnehezítheti az intim együttlétet. Hasonlóképp az állandóan vagy ideiglenesen jelentkező, aktus előtti, utáni vagy közbeni genitális fájdalom (dyspareunia).
Hogyan kezelhetjük a hüvelybemenet elváltozásait?
Gyógyszeres kezelés
Hüvelygyulladás és nemi betegségek esetén antibiotikumokat, gombaellenes szereket, antivirális gyógyszereket kaphatunk, vagy helyileg ható hüvelykúpokat, hüvelytablettákat, kenőcsöket. Mindez attól függ, hogy bakteriális, gombás vagy más jellegű, esetleg vírusos betegségben szenvedünk. A fertőzések a partnerben nem okoznak általában problémát, azonban a ping-pong effektus elkerülése érdekében fontos, hogy óvszerrel szeretkezzünk a kezelés alatt.
Műtéti beavatkozás
A méhsüllyedés és a Bartholin-mirigy gyulladás olyan nőgyógyászati problémák, amelyek különböző műtéti beavatkozások segítségével kezelhetőek.
A méhsüllyedés esetén általában a méh lefelé mozog, a hüvely irányába. A műtéti megoldás általában a méhsüllyedés korrigálását, azaz a méh megtámasztását jelenti. A beavatkozás során a szakember eldönti, hogy szükséges-e további beavatkozás, mint például a hüvelyfalak erősítése, vagy az altest más szerveinek támogatása.
A Bartholin-mirigy gyulladása esetén pedig a műtét általában a kiágyazásos technikával történik. A műtét során az orvos megnyitja a Bartholin-mirigy gennyes folyadékkal telt üregét, majd a tályogfalat lekaparja, utána pedig fertőtlenítő oldattal átöblíti az üreget. Ezután általában tampont helyez el benne, hogy a folyadék ki tudjon ürülni a sebből teljesen, és megakadályozza az idő előtti sebzáródást.
Hormonkezelés
A menopauza időszakában jelentkező hüvelybemeneti elváltozásokat általában a szárazság és a vele járó irritáció okozza, amelyek kellemetlenek és fájdalmasak lehetnek. A hormonterápia jól működhet ezeknek a tüneteknek a kezelésében.
Az ösztrogén hormon pótlása segíthet helyreállítani a hüvely normális nedvességtartalmát és rugalmasságát, valamint csökkentheti az irritációkat és fájdalmat. Az ösztrogénpótló terápiát krém, hüvelygyűrű vagy tabletták formájában lehet alkalmazni.
Intim torna
A megereszkedett szervek (pl. méhsüllyedés) esetén a medencefenék izmainak erősítése intim tornával igen hatékony lehet. A gátizmok állóképességének, erejének és gyorsaságának, izomtömegének fejlesztésével képesek lehetünk alulról megtámasztani alhasi szerveinket. Érzelmi, pszichológiai munkával pedig még jobban megtámogatható nőiségünk, tudatosan feszesebbé tehetjük tartószalagjainkat.
A hüvelybemenet elváltozásai tehát alapvetően jól kezelhető, kikúrálható állapotok. Azonban fontos a gyors cselekvés, hogy elkerülhessük a szövődményeket. Amennyiben kezelőorvosunk meddőséget állapítana meg, vagy ennek az esélyét, arra is van megoldás. A Reprogenesis klinikán lehetőség van a meddőség kezelésére, személyre szabott módszerekkel. Válasszuk akár a natív IVF-et, az IUI-t, a minimális stimulációt vagy az asszisztált hatchinget, biztosak lehetünk abban, hogy profi csapattal, modern körülmények között kapunk segítséget.